Saç Ekimi Nedir?

Günümüz dünyasında yaşayan pek çok birey, kadın ya da erkek farketmeksizin, saç dökülmesi ve kellik gibi büyük problemler ile yüz yüze gelmektedirler. Bu vakıların çoğu durumda bireylerin cinsel kimliklerinden bağımsız bir şekilde çok ciddi psikolojik ve estetik sıkıntılara yol açabildiğini biliyoruz. Saç dökülmesinin en önemli nedeni çoğu uzmana göre, bireylerin taşıdıkları genetik özelliklerdir. Ancak aşırı kilo almak ya da aşırı kilo kaybetmek, kadınların gebelik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikleri, kullanılan ilaçların neden olduğu olumsuz etkiler ve yaşın ilerlemesi gibi sebepler de saçların dökülmesine ve kelleşmeye neden olabilmektedir. Bu tür sebeplerden hemen hemen herkes haberdardır. Ancak kişiler bu nedenlerden ötürü ortaya çıkan saç dökülmesi ve kellik sorunlarına çözüm bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Çoğu insanlar birbirlerine kulaktan dolma bitkisel ilaçlar ve losyonlar önermektedirler. Ancak bu tarz çözümlerin kalıcı sonuçlar alınması açısından yeterli olmadığını belirtmek istiyoruz. Ve ek olarak bu tarz çözümlerin sağlıklı ve güvenilir bir çözüm yolu sunduklarını söylemek pek zordur. Biz saç dökülmesi ve kellik problemleri karşısında günümüz teknolojisinin gösterdiği ilerlemelerin veri alınması sayesinde artık kelliğin bir kader niteliği taşımadığını düşünüyoruz.

İnsanlar için, kendi sağlıkları açısından en verimli sonuçları veren ve gerekli teknik donanıma sahip sağlık merkezleri ve hastane ortamlarında alanında uzmanlaşımış cerrahlar tarafından yapılan saç ekimi işlemleri sayesinde, lokal anestezi başlığı altında gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda acısız ve sızısız bir sonuç alınması mümkün hale gelmiştir. Peki, saç ekimi işlemi nasıl tanımlanabilir? Bir saç ekimi işlemi, basitçe, kişilerin saçlarının güç olduğu bölgelerden alınan saç köklerinin yine aynı kişilerin saç yoğunluğunun az ya da hiç olmadığı bölgelere ekilmesi olarak tanımlanabilir. Saç ekimi işlemi estetik bir işlem özelliği taşımaktadır. Saç ekimi işlemlerinde saçların alındığı bölgeye “donör” (verici) bölge adı verilmektedir.Bu bölge kafanızın arka ve yan kısımlarından oluşmaktadır. Gerçekten de burada çıkan saç kökleri kişilerin yaşam süreleri boyunca uzamayı sürdürürkler ve dökülmeme özelliğine sahiptirler. Bir başka deyişle, bu bölgelerde çıkan saçlar genetik kodları gereği dökülmeme özelliği taşımaktadırlar. Şunu söylemek mümkün: Bir saç ekimi işlemi sayesinde verici bölgeden alınan dökülmeme özelliğine sahip bir saç teli eğer saçların döküldüğü ya da seyrekleştiği bölgeye ekilirse, bu durumda, buradaki saçlar hiçbir biçimde dökülmeyecektir çünkü alıcı bölgeden alınan saçlar kod özellikleri sayesinde dökülmeme niteliğine sahiptirler. Ancak saç ekimi işlemlerinin alanında uzmanlaşmış cerrahlar tarafından hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu sayede bir saç ekimi işleminden alınabilecek en verimli sonuçların ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Alanında uzman olmayan acemi ellerin yaptığı saç ekimi işlemleri ekilen saçların tekrardan dökülmesi gibi hayal kırıklığı yaratan durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Saç ekimi işlemleri özelinde sürekli olarak yeni devrimci yöntemler ortaya çıkmaktadır ve bu yöntemler sayesinde saç ekimi işlemlerinden alınan sonuçlar ve tedavi süreçleri oldukça rahatlatıcı boyutlara ulaşmaktadır. Saç ekimi işlemleri, saçların alındığı bölge özelinde ve saçların ekildiği bölge özelinde olmak üzere belirli kategörülere ayrılmıştır. Bu tedavi yöntemlerinden en çok öne çıkan iki adet ekim türünden bahsedebiliriz: FUE saç ekimi ve FUT saç ekimi. O halde, insanların saçlarının neden döküldüğü sorunusu tekrar tedavüle sokabiliriz. Saç dökülmesi vakıalarının en çok görülen nedenlerinden birisi, saçların estetik bir biçim alması için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Günlük yaşam özelinde çok fazla tüketilen jöle, saç köpüğü ve diğer kozmetik ürünler uzun süreli bir kullanım sürecinde saç köklerini çok olumsuz bir biçimde etkilemektedirler. Bu ürünlerin en olumsuz tarafı saç köklerindeki hücreleri öldürme kapasitesine sahip olmalarıdır. Saçların dökülmesine neden olan en önemli etkenlerden birisi de uzun süreli bir sürece yayılmış dengesiz beslenme alışkanlığıdır. Eğer bir kişinin beslenme düzeni dengesiz ise bu durumda bu kişinin saçlarının dökülmesini bekleyebiliriz. Örneğin sıcak yaz günlerinden diyet yapan bazı kadınların gereken proteinleri ve vitaminleri almaması durumunda saç dökülmesinin ortaya çıkması oldukça yüksek ihtimallidir. Gerçekten de protein saçların sağlığı için olmazsa olmaz bir şeydir. Bir kişi, saç ekimi işlemlerine başladığı zaman aynı anda beslenme düzenini de dengelemelidir. Bir başka deyişle, bu kişilerin yoğun bir biçimde protein almaları gerekmektedir.

 

Bizi Takip Edin

saç ekimi ankara, saç ekim merkezi, saç ekimi tavsiye, saçekimi fiyatları
İnkılap Sokak No: 27 Ankara, Kızılay 06800
Phone: +90 312 418 03 03 URL of Map